EREN ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. ZETES III 2×660 MW KÖMÜRE DAYALI TERMİK SANTRAL PROJESİ

Proje Detayları

İşveren: EREN ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş
Konum: KAHRAMANMARAŞ
Yüklenici: NVS İNŞ.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
Sözleşme Tarihi: 19.07.2011
İş Bitim Tarihi: 29.05.2015
Sözleşme Bedeli: 92.778.921,00 ₺

İŞİN ADI, YERİ VE AMACI

A-YAPIM İŞİNİN ADI

Yapım işinin adı: Kahramanmaraş-Andırın Çığşar Göleti ve Sulaması İşi.

B-İŞİN YERİ VE AMACI

Proje sahası, Kahramanmaraş ili Andırın ilçesine bağlı Çığşar Köyü’nün yaklaşık 2 km güneydoğusunda Korubucağı Deresi üzerinde yer almaktadır.

Gölet yeri Kahramanmaraş ilinin yaklaşık 100 km kuzeybatısında Andırın ilçesinin 32 km kuzeybatısında Korubucağı Deresi üzerinde bulunmaktadır. Proje alanın kuzeybatısında Çığşar Köyü, kuzeydoğusunda Kurluömerler Mahallesi, güneyinde Gavurkırıldığı mevkii, doğusunda Harmankaya Tepesi ve güneybatısında Beyoluğu Mahallesi bulunmaktadır. Gölet yerine, Andırın-Göksun Devlet Karayolu’nun Çokak beldesinden 3 km sonraki kısmından batıya doğru ayrılan 4 km’lik köy yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. İnceleme alanına kar yağışlarının yoğun olduğu günler haricinde, yılın her mevsiminde ulaşım mümkündür.

Kahramanmaraş-Andırın Çığşar Göleti ve sulaması için proje sahasındaki ihtiyaçlar ve imkanlar göz önünde tutularak, Korubucağı Deresi’nin su potansiyelinin seçilen rezervuarda depolanması ve Çığşar Köyü’nün bir kısım tarım arazilerinin sulanması öngörülmüştür. İnşa edilecek olan göletin aktif hacmi 1,409 hm³, gölet yüksekliği talvegden itibaren 26,00 m olarak hesaplanmıştır. Bu durumda 383 ha(brüt), 334 ha(net) saha sulanabilecektir.

Bir cevap yazın

Scroll Up